cz
Česká republika langAr

Směrnice SUP - nové označení na obalech

Brzy se na obalech hygienických výrobků, jako jsou hygienické vložky, kalhotky, tampony nebo vlhčené ubrousky, objeví následující štítky:

Proč bude na obaly přidáno označení a co to znamená?

Jednorázové hygienické výrobky představují významnou část odpadu v životním prostředí, zejména v mořském prostředí.

80-85% mořského odpadu v EU tvoří plasty
50% mořského odpadu v EU je na jedno použití

Zdroj údajů: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019L0904, 5. bod odůvodnění

Plastový odpad má negativní dopad na organismy, které žijí v mořích a oceánech.

Nemusí to tak být! Pokud jednorázové hygienické výrobky po použití nebudou spláchnuty do toalety, neskončí v kanalizaci, následně v mořích a oceánech.

V zájmu životního prostředí byla vytvořena směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904 o snižování dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí. Prováděcí nařízení ke směrnici (2020/2151) upřesňuje označování výrobků, které obsahují plasty.

Značka, která bude použita na obalu hygienických vložek, tamponů a vlhčených ubrousků, označuje, kam by použité hygienické výrobky neměly jít.

Grafické znázornění rovněž ukazuje důsledky nesprávné likvidace hygienických prostředků.

Slogan PLAST VE VÝROBKU / OBSAHUJE PLAST má zdůraznit přítomnost plastu ve výrobku, aby si uživatel uvědomil potřebu jeho správné likvidace po použití.

Likvidujte moudře!

Když uvidíte obal svých oblíbených hygienických vložek, vložek nebo vlhkých ubrousků s novým štítkem, nezapomeňte na důležitost správné likvidace použitého produktu.

Ne.
Ano.

Odpovědné nakládání s odpady je klíčovým aspektem prevence vstupu nesplachovatelných produktů do kanalizace.

Všichni máme skutečný dopad na životní prostředí, ve kterém žijeme.
Příklady TZMO výrobků s označením:

Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. více informací o zásadách používání souborů cookie
Rozumím